ČERVENÁ

25. července 2009 v 22:22 | Šárka |  Barvy
Červená je překrásná barva ale symbolizuje mnoho !

Ten kdo si oblíbí červenou barvu a dává jí přednost je často impulzivní , dokonce až agresivní . Své názory prosazuje , i když nemá pravdu . Nejbližším však dokáže projevit i něžnost a srdečnost.
Červená je symbolem krve a boje . A také ohně . Zahřívá . Ale naznačuje i bolest a krvavé bitvy . Nadruhou stranu ale označuje vášeň ,radost a šmrnc .
Je až udivující, jak často mají symbolické významy jednotlivých barev u různých národů společné rysy. Téměř vžky a téměř všude byla první barvou červená. Symboliku jí propůjčují krev a oheň, je to barva životní síly. Jak dokazují archeologické nálezy z období mladého paleolitu, pravěký člověk si touto barvou maloval tělo. Mrtví byli obalováni červeným okrem nebo pohřbíváni s miskami krevele - červeň měla dodat sílu a život posmrtnému bytí. Tatáž symbolika se zřejmě uplatňuje v otiscích červeným odrem na soškách Venuší z téhož období. Zde je červená i barvou plodnosti. Také staří Egypťané prý každoročně natírali červenou barvou na ochranu a povzbuzení plodnosti stromy, dobytek, a ovšem i příslušné modly. Později se červená stala symbolem lásky a vášně. Řecký bůžek Eros nosí červený plášť, červená je posvátnou barvou indické bohyně Lakšmí, dárkyně lásky, zdraví, krásy a štěstí. V křesťanské symbolice je jedinou barvou, u níž se rozlišuje odstín: jasná červeň, karmazín, značí lásku, purpur mučednictví.

Zvláštností barevné symboliky je její dvojznačnost: kažká barva má svou dobrou i zlou podobu. Červená je také barvou krvavého násilí, barvou válek a válečníků. Vítězní generálové ve starém Římě si pomazávali tváře červenou barvou, Indiáni si při vyhlášení války natírali červenou hlinkou obličej i celé tělo: proto, nikoli pro barvu kůže, která je žlutohnědá, dostali od bílých dobyvatelů přezdívku rudoši.
Prolití krve znamená také utrpení a smrt. V astrologii patří červená neblahé planetě, válečníku Martovi, a řecký básník Homér dává smrti přídomek "purpurově zbarvená". Ale zrovna tak červená podle dávných představ chránila proti nemocem, čarám a kouzlům. Nosily se červené amulety, červená krev obětních zvířat měla chránit před onemocněním a neštěstím, červené světlo zastrašovalo zlé duchy a démony. Jendy zase měla červená duchy přivolávat: byla přece barvou pekla a pekelný kníže Mefisto nosil rudý plášť. Červená zvířata, liška nebo veverka platila za zvířata ďábelská, ryšaví lidé byli vystaveni posměchu a hanbě.. Egyptští písaři namáčeli své pero do červeného inkoustu, jestliže měli zaznamenat slova neblahé věštby nebo napsat jméno Apofise, hada neštěstí, či Setha, boha zla. Zato ve staré Číně byl rumělkový inkoust privilegovaný a směla s ním psát jediná osoba v říši - císař.


Červená je krásná barva . Hřejivá a veselá . I když si s ní život pohrává . Je to barva lidstva bez krve bychom totiž nežili , Bez tepla bychom nemohli také žít .
Tato nádherná barva je kus nás .
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Líbí se ti tahle barva?

jo , je fajn 23.9% (16)
ujde to 13.4% (9)
nevím je mi to jedno 13.4% (9)
je normální 14.9% (10)
moc ne 16.4% (11)
vůbec 17.9% (12)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama